4. Uluslararası 

Butik Tatlar Festivali

DÜĞÜN PASTASI YARIŞMASI

PUANLAMA KRITERLERI


 • Yaratıcılık
 • Orijinallik
 • Tekniklerin zorluk derecesi 
 • Oranlama , Denge ve bütünleştirme
 • Uygulama becerisi
 • Pastanın düzgün kaplanması
 • Pasta üzerindeki dekorların temiz çalışılması
 • Renk kullanımı
 • Genel Görünüş


 1. Katılım : Profesyonel, amatör tüm yetişkinler katılabilir. Bütün çalışmanın yarışmacının kendisi tarafından yapılması zorunludur.

 2. Tema: Katılımcının kendisinin belirleyeceği yaratıcı, romantik ve gösterişli bir tasarım.
  Pastanın daha önce hiçbiryerde yayınlanmamış ve yarışmalara katılmamış yeni bir tasarım olması zorunludur. Tasarımın başka bir pasta sanatçısına ait olduğu anlaşılması durumunda jüri diskalifiye etme yada puan kırma hakkına koşulsuz sahiptir. 

 3. Boyut : Pasta en az 3 katlı ve her katın yüksekliği minimum 10cm olmalıdır. Pastanın toplam yüksekliği en az 50cm olup max. yükseklik sınırı yoktur. Pastanın en üstüne konulacak dekorlar minimum yükseklik sınırına dahildir. Pasta tabanında kullanılabilecek platform veya kek standı bu yüksekliğe dahil değildir. Ara kat yükseltici sütunlar istenirse kullanılabilir. Pastanın teşhir edildiği taban alanı max 50x50 cm olup dekoratif sunumlar ( tepsi, ayna, platform vs.) bu ölçü alanının içinde yer almalıdır. 

 4. Malzeme: Gerçek kek veya Strafor kek kullanılabilir. Fakat dekorasyonda yenilebilir malzemeler kullanılmalıdır. Yenilmeyen malzemelerin kullanılması durumunda pasta sergilenebilecek fakat değerlendirmeye alınmayacaktır. 

 5. Referans : Pasta tasarımı yapılırken belirlenen tema adı belirtilmelidir. Ayrıca örnek alınan referans resimler, hikaye detayları ve yapım aşamasında kullanılan tekniklerin jüri bilgilendirme formuna yazılması ve pastanın yanında sergilenmesi önemlidir. Jüri bilgi formundaki bilgiler jürinin puanlamasında referans olarak alınacaktır.

 6. Sergileme: Yarışmacılar isterlerse kendi pasta dekorasyonlarına uygun şekilde SADECE masa üstünde kendilerine ait olan alanda dekorasyonlar kullanılabilir. Dekorasyon için bir puan verilmeyecektir. Ancak, bütünlük etkisi yaratma açısından değerlendirilebilir. Sergi sırasında masa örtüsüne zarar verilmesi durumunda katılımcıdan 75 TL alınacaktır.​

 7. Sorumluluk: Pastalar haftasonu herkesin ziyaretine açık olacaktır. Pastanım sunumunda yarışmacı tarafından kullanılmak istenen dekorasyon malzemelerinin zarar görmesi ve çalınmasından show komitesi sorumlu değildir. Sorumluluk tamamen yarışmacının kendisine ait olacaktır.

 8. ​​Puanlama :Değerlendirme 100 puan üzerinden belirtilen kriterlere göre yapılacaktır.  90 puanın üzerinde en yüksek puanı alan pasta kategori birincisi olarak ödüle layık olucaktır. Puanlama aşağıdaki kriterler dikkate alınarak yapılacaktır. Eğer birden fazla tasarım altın sertifikasına ulaşırsa içlerinde en yüksek puanı alan kategori birincisi seçilecektir. Eğer aynı puanı almış tasarımlar olması durumunda jüri bu beraberliği kaldırmak için tekrar değerlendirmeye alacaktır. ​Puanlama pastanın tasarımına göre yapılacaktır.

​​

 • ​Altın         : 90 puan ve üzeri
 • Gümüş     : 75 - 89 puan
 • Bronz       :  65 - 74 puan