4. Uluslararası 

Butik Tatlar Festivali

FS-03 : YÖRESEL TARIFLER
Her ülkenin ve farklı kültürlerin kendine has özel tarifleri vardır. Yarışmaya katılacak tarifin gerçek yöresel tarif olması önemlidir. Tarifin geldiği yer ve tarif bilgileri paylaşılmalıdır. Tatlı ve hamur işleri ile katılım sağlanmalıdır. Ürün oda sıcaklığında bekleyeceği için sıcak ve bozulabilir malzemeler kullanılmaması önemlidir. İstenilen şekilde sunum yapılabilir.

Lezzetin yanında ayrıca ürünün sunumuda değerlendirilecektir.

Lezzetinin yanısıra görselliği ve sunumunun da önemli olduğu lezzet kategorileridir. İstenildiği  kadar kategoride sadece birer adet ürün ile katılım sağlanır. Her ürün için ayrı katılım ücreti ödenir. 


Her kategoride yeterli puana ulaşan ve en yüksek puanı olan ürünler arasından sadece ilk 3 seçilecektir. Puan sıralamasına göre 1. 2. ve 3. olarak ödüllendirilecektir.   Yeterli puana ulaşılamaz ise ödüllendirme yapılmayacaktır. 

FS-04 : PETİFÜR GRUBU (Petit Four) 
Fransız kökenli olan minik tatlı atıştırmalıklar grubunu kapsar. Tartoletler, minik kekler, tatlı kurabiyeler, beze, mini ekler pasta, acıbadem kurabiyesi, makaron, cheesecake ve milföy hamuru ile hazırlanan minik ve zarif sunumlu tadımlık lezzetlerdir. Toplam 36 adet minik urunden oluşan teşhir 6'şar adet ve yukarıda belirtilen ürünlerden seçilmiş 6 farklı lezzeti içermesi gerekmektedir. Ürün seçimi ve lezzetin kontrast olması puanlamada önemlidir.  Her çeşit jüri için tadımlık olarak ayrılacakatır.

FIRINDAN SANATA - LEZZET YARIŞMALARI

Genel Kurallar


 1. Kullanılan malzeme ve tarifi içeren Jüri Bilgilendirme Formunun isim belirtilmeden kapalı bir zarf içerisinde teşhirin yanında jüri için hazır bulundurulması ZORUNLUDUR. Tarif orijinal değilse referans alınan yer belirtilmelidir.
 2. Ürünlerin min 8 porsiyonluk yada küçük porsiyon halde hazırlanması gerekmektedir.
 3. Ürünler diğer yarışma pastaları ile aynı ortamda sergilenecektir, bu yüzden çabuk bozulan veya eriyen malzemelerin kullanılmaması önemlidir.
 4. Max teshir alanı 45x45cm olup yükseklik sınırı yoktur. 
 5. Sunum için kullanılan tabakların  ve/veya dekoratif eşyaların çalınması ve kaybolmasından Cake Show komitesi sorumlu olmayacaktır.  ​​

FS-05 ARTISAN EKMEKLER ​

Ekmekler, biçimleri, renkleri, tatları, iç dokuları ile birbirinden ayrılır. Buğdayın cografyası,eklerin pişirme teknikleri , mayalama yöntemi gibi farklı bileşenler sonuçta farklı lezzetlere dönüşür. ​Bu kategoride tamamen doğal ürünler ve geleneksel yöntemler ile, farklı unlar ve ekşi maya çeşitleri kullanılarak sanatkar eliyle yapılmış artisan ekmekleri kapsar.  Yarışmada 2 farklı ekmek çeşidi hazırlanacaktır.  Kapalı bir zarf içinde ekmeğin tarifi ve yapılış bilgileri  belirtilmelidir.

 • ​​Hazır ekmek karışımları kullanılamaz.
 • Kimyasal Katkılar ve koruyucu maddeler kullanılamaz.


Puanlama kriterleri

 • Ağırlık, hacim ve kurallara uyma
 • Aroma ve Lezzet
 • Görünüş
 • ​Orjinallik ve yaratıcılık​​

FS-01: MODERN PASTALAR (ENTREMET )

Entremet birbirinden farklı aroma ve dokulu keklerin ve kremaların aynı anda birlikte kullanımı ile tamamen farklı bir lezzete dönüşen pastalardır. Pastalar çember pasta kalıbı içerisinde hazırlanır ve her katı farklı dokularla, mus, pandispanya, kurabiye, krema çeşitleri , sıvı jöleler gibi farklı malzemeler ile zenginleştirilir. Katılımcı istenilen malzemeler ile bir pasta ile katılır. Pastanın hem lezzeti hem görünümü değerlendirilecektir.

FS-02 : SADECE KEK 
Krema olmayan sade kekleri kapsar. Kekler , vanilyalı, kakaolu, kuruyemişli, meyveli gibi farklı lezzetler ve aromalar seçilerek hazırlanabilir. Kek veya pandispanyaların, dokusu, yumuşaklığı, lezzet ve aroması test edilecektir.

Lezzet kadar sunumda önemlidir.